Odpady komunalne|

“Każdy zuch segreguje śmieci za dwóch” – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna edycja „Randki z wiosną” – cyklicznego spotkania zuchów należących do gromad jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega segregacja odpadów i dlaczego jest taka ważna dla środowiska. Pomogli im w tym Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych oraz Spółka MPO. Zuchowy zlot zorganizował w minioną sobotę XIX Szczep Harcerski „Grodzisko” w Klubie MCKiS Kasztan na Jeziorkach.

 

Na początku zuchy zdobyły fachową wiedzę ekologiczną. Ich nauczycielami i przewodnikami byli pracownicy MPO Sp. z o.o. – firmy odpowiedzialnej za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Jaworznie. Zaproszeni goście opowiadali jak prawidłowo segregować odpady i dlaczego jest to takie ważne dla środowiska naturalnego. Później dzieci mogły wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Same dzieliły odpady i wyrzucały do worków o odpowiednich kolorach. MPO przygotowało jeszcze jedną niespodziankę – na miejsce spotkania przyjechała śmieciarka. Zuchy mogły zobaczyć jak pracuje i nawet usiąść obok kierowcy. Następnie wszystkie gromady wykonywały ozdoby wielkanocne z recyklingu. Powstały piękne koszyczki z wytłoczek po jajkach, kurczaczki z pudełek po jogurtach, zajączki z rolek po papierze i palmy.
Dodatkowo, dzięki wystawie zorganizowanej przez panie z klubu Kasztan zuchy zobaczyły, że część niepotrzebnych już przedmiotów można wykorzystać: z butelek i słoików zrobić ozdobne wazony, z papieru i papierowej wikliny koszyczki, a pudełka na buty można ozdobić i wykorzystać w domu do przechowywania drobiazgów.
Na koniec zuchy brały udział w krótkiej grze, w której trzeba było się wykazać znajomością ekologii: ułożyć puzzle związane z segregacją śmieci, zagrać w grę memo o recyklingu, wskazać śmieci, które najdłużej rozkładają się w środowisku. Czasu było niewiele, zadań było dużo, ale zuchy poradziły sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Każda gromada otrzymała nagrody ufundowane przez Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych – gry o tematyce recyklingu, które będą wykorzystywane na zuchowych zbiórkach.

– Mimo tego, że pogoda nam nie dopisała, to i tak wszyscy bardzo dobrze się bawili. Zuchy nauczyły się dużo nowych rzeczy i zrozumiały, że segregacja śmieci jest ważna dla środowiska. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację „Randki z wiosną” – powiedziała podharcmistrzyni Aleksandra Chudzikiewicz ze Szczepu „Grodzisko”.

Comments are closed.