Nieruchomości|

Każdego roku Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych dokonuje licznych przeglądów i kontroli instalacji w mieszkaniach należących do zasobu komunalnego. Robi to ze względu na wymogi prawne, ale przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo lokatorów. Niestety zdarza się, że lokatorzy wykonują niektóre prace na własną rękę, zamiast wynająć do tego wyspecjalizowaną firmę. Takie działania mogą prowadzić do zagrożenia życia lokatorów danego mieszkania oraz mieszkań sąsiednich. Mamy tutaj dobry przykład z ostatnich dni.

W jednym z mieszkań komunalnych na Pieczyskach doszło do niebezpiecznej sytuacji. Lokatorka poinformowała Straż Pożarną, że czuje w mieszkaniu zapach gazu. Na miejsce przybyli strażacy i pracownik MZNK. Okazało się, że w mieszkaniu jest piec węglowy oraz dwa piece gazowe. Jeden z pieców gazowych był wadliwie zamontowany i powodował nieszczelność. Strażacy zakręcili gaz i przewietrzyli mieszkanie.
Nasz pracownik odkrył kilka nieprawidłowości, które stanowiły potencjalne niebezpieczeństwo dla lokatorów. Jeden z palników gazowych znajdował się zbyt blisko pieca na paliwo stałe (za mała odległość od otwartego ognia), a drugi palnik gazowy umiejscowiony został w pomieszczeniu z nieprzystosowaną do tego wentylacją. Dodatkowo palnik ten został przez mieszkańców zainstalowany wadliwie i pozostawiony bez opieki w trakcie podgrzewania jedzenia, co spowodowało niekontrolowany wyciek gazu. Pracownik MZNK kazał zdemontować jeden z palników gazowych i odsunąć drugi od pieca węglowego. Wkrótce w mieszkaniu planowana jest kontrola wykonania zaleceń.
Na szczęście tym razem dzięki szybkiej interwencji Straży Pożarnej, pracowników MZNK oraz samej lokatorki nikomu nic się nie stało.

Comments are closed.