Zieleń miejska|

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, prace w ramach projektu Rynek Od.Nowa idą pełną parą. W przyszłym tygodniu inwestycja wkroczy w kolejną fazę, która będzie się wiązała z poważnymi zmianami w organizacji ruchu. Nowy układ komunikacyjny zakłada całkowite wyłączenie ruchu samochodów w rynku, co przy okazji wymusza zmiany także na większości sąsiednich ulic.

Zmiany ruchu rozpoczną się już od ulicy Grunwaldzkiej. Od poniedziałku kierowcy nie będą mogli skręcić z niej w ul. Mickiewicza, która stanie się jednokierunkową, od strony ul. Farnej w kierunku ul. Grunwaldzkiej. Tym samym wjazd na parking pod halą MCKiS możliwy będzie tylko dla jadących “od góry” – od strony ul. Farnej. Dla ruchu całkowicie zamknięta będzie natomiast relacja od ul. Farnej “do góry”, w stronę ul. Rynek Główny.

Poważne zmiany będą czekały kierowców także na ulicach Królowej Jadwigi, Plac Jana i św. Wojciecha. Jadąc tą pierwszą w stronę kościoła nie będzie możliwości skrętu w ul. Plac Jana w kierunku rynku. Odcinek pomiędzy kościołem a plebanią będzie całkowicie nieprzejezdny. Ulica Królowej Jadwigi będzie jednak “przedłużona” aż do ul. św. Wojciecha co umożliwi dojazd do ul. Sławkowskiej. Na tym odcinku ul. św. Wojciecha zmieni swój kierunek i będzie jednokierunkową właśnie od strony ul. Plac Jana do ul. Sławkowskiej. Tym samym wyjazd z ul. św. Barbary będzie możliwy tylko w lewo. Przedłużenie ul. Królowej Jadwigi spowoduje także, że zjazd od ul. św. Wojciecha w stronę ul. Grunwaldzkiej stanie się dwukierunkowy.

Zmiany obejmą oczywiście także główną jezdnię znajdującą się w obszarze robót. Całkowicie zamknięta dla ruchu będzie ul. Rynek Główny oraz ul. Pocztowa na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Słowackiego (z możliwością dojazdu do ul. Sienkiewicza w godz. 17.00 – 7.00)

W związku z brakiem możliwości przejazdu przez rynek całkowicie zamknięte zostaną również odcinki ulic dojazdowych do głównego placu. Dotyczy to ulic: Stojałowskiego (na odcinku od ul. Wandy do ul. Pocztowej), Sądowej (na odcinku od Stojałowskiego do ul. Żółkiewskiego), Słowackiego (na odcinku – od ul. Waryńskiego do ul. Rynek Główny).

Przeniesienie ciężaru ruchu samochodowego na inne drogi wymusiło wprowadzenie na nich ograniczeń w parkowaniu. O zmianach powinni pamiętać głównie mieszkańcy ul. Broniewskiego i ul. 3 Maja, gdzie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się przy prawej krawędzi jezdni.

Podobnie jak przy okazji pierwszej fazy robót, z utrudnieniami w ruchu w rejonie rynku muszą liczyć się także piesi. Wykonawca prac zadba jednak o bezpieczne dojście i dojazd do posesji i punktów handlowych.

*    *   *

Wprowadzone zmiany spowodują również modyfikacje tras przejazdu jaworznickich autobusów. Od poniedziałku – 25 lutego – pojazdy PKM będą kursowały następująco:

  • linie 306,314,319,326,374 – jadące w kierunku Wilkoszyna/Ciężkowic/Jeziorek/Koźmina/Chrzanowa będą obsługiwały przystanek Centrum w kierunku Katowic, a nie jak dotychczas przystanek Centrum w kierunku Chrzanowa,
  • z obsługi zostanie wyłączony przystanek Stojałowskiego – linie korzystające z tego przystanku zostaną skierowane na przystanek Centrum z wcześniejszą obsługą przystanku Plac Św. Jana,
  • przystanek Obrońców Poczty Gdańskiej będzie obsługiwany tylko przez linię 326 i jedynie kursami jadącymi przez przystanek Dom Pomocy Społecznej,
  • przebieg tras linii 303, 304 i 370 także ulegnie zmianie, jednak bez wpływu na sposób obsługi przystanków.

Dodatkowo, uwzględniając liczne wnioski pasażerów, korekcie ulegnie rozkład jazdy linii 370 oraz zostanie wprowadzona zmiana trasy kursu linii N, odjeżdżającego z przystanku Krakowska o godz. 23:30 – pojedzie on trasą przez Osiedle Podłęże.

Ze szczegółowymi zmianami tras oraz rozkładów jazdy można zapoznać się na stronie www.pkm.jaworzno.pl.

Comments are closed.