Odpady komunalne|

Mimo, że większość mieszkańców dopełniła swoich obowiązków, to do Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych nie wpłynęły jeszcze wszystkie deklaracje wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby uniknąć udziału w postępowaniu administracyjnym spóźnialscy powinni wypełnić deklarację i złożyć ją jak najszybciej w Dziale Gospodarki Odpadami MZNK.

Od 1 lipca 2013 roku zacznie obowiązywać w Jaworznie, podobnie jak i na terenie całego kraju, nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Za śmieci, bez wyjątku, płacić będzie każdy mieszkaniec. Gmina natomiast wyłoni w przetargu firmę, która będzie odpowiedzialna za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych będą rozliczać się bezpośrednio z gminą, a nie jak do tej pory z firmą, z którą mieli podpisaną umowę. W tym celu muszą złożyć deklarację wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, w której określą liczbę osób mieszkających lub pracujących w danej nieruchomości oraz sposób zbierania śmieci – selektywny lub nieselektywny. Dla mieszkańców bloków nic się nie zmieni – będą uiszczali opłatę razem z pozostałymi rachunkami do wspólnoty lub spółdzielni, a ta będzie przekazywać ją do gminy.

Do tej pory wpłynęło 12,5 tys. deklaracji. To oznacza, że nie wszyscy objęci systemem wywiązali się z obowiązku złożenia dokumentu. Druki deklaracji można pobrać ze strony internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych lub w Dziale Gospodarki Odpadami, który mieści się na Osiedlu Stałym, przy ul. Inwalidów Wojennych 5. Tam też można cały czas składać deklaracje lub dokonać korekt.

– Deklaracje, które wpłynęły do tej pory są weryfikowane i wprowadzane przez naszych pracowników do systemu komputerowego. Gdy ta operacja się zakończy rozpoczną się postępowania administracyjne. Ich celem będzie ustalenie wysokości opłat za opady dla nieruchomości, których właściciele nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji – wyjaśnia Agnieszka Sala, p.o. kierownik Działu Gospodarki Odpadami MZNK. Zachęcamy jeszcze spóźnialskich do jak najszybszego złożenia deklaracji. W ten sposób unikną Państwo udziału w czasochłonnym postępowaniu oraz obowiązku płacenia pełnej stawki opłaty jak w przypadku zadeklarowania nieselektywnej zbiórki – czyli 14 zł/os. miesięcznie.

***

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Jaworznie rusza 1 lipca 2013 roku. Od tej daty mieszkańcy będą uiszczali opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rachunek MZNK (do 22 dnia każdego miesiąca). Wcześniej do rąk mieszkańców trafi folder informacyjny, który będzie kompendium wiedzy na temat nowego systemu oraz segregacji odpadów. Będą w nim zawarte także informacje na temat numeru konta, na które należy wnosić opłaty.

Informacje na temat nowego systemu można uzyskać w Dziale Gospodarki Odpadami pod numerami telefonów: (32) 745-10-61, (32) 745-10-65, (32) 745-10-66, na stronie internetowej MZNK: www.mznk.jaworzno.pl oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Comments are closed.