Odpady komunalne|

Do Miejskiego Zarządu Nieruchomości wpłynęło już blisko 13 tys. deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z obowiązku złożenia deklaracji najsłabiej wywiązują się przedsiębiorcy i instytucje. Spóźnialscy, aby uniknąć udziału w postępowaniu administracyjnym, muszą jak najszybciej wypełnić deklarację i złożyć ją w Dziale Gospodarki Odpadami MZNK.

Od 1 lipca 2013 roku zacznie obowiązywać w Jaworznie, podobnie jak i na terenie całego kraju, nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Za śmieci, bez wyjątku, płacić będzie każdy mieszkaniec. Gmina natomiast wyłoni w przetargu firmę, która będzie odpowiedzialna za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych będą rozliczać się bezpośrednio z gminą, a nie jak do tej pory z firmą, z którą mieli podpisaną umowę. W tym celu muszą złożyć deklarację wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, w której określą liczbę osób mieszkających lub pracujących w danej nieruchomości oraz sposób zbierania śmieci – selektywny lub nieselektywny. Dla mieszkańców bloków nic się nie zmieni – będą uiszczali opłatę razem z pozostałymi rachunkami do wspólnoty lub spółdzielni, a ta będzie przekazywać ją do gminy.

Do Miejskiego Zarządu Nieruchomości wpłynęło już blisko 13 tys. deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. – Z obowiązku złożenia deklaracji najsłabiej wywiązują się przedsiębiorcy i instytucje. Może to wynikać z faktu, że nie we wszystkich gminach nowym systemem gospodarki odpadami objęte są instytucje i firmy – mówi Agnieszka Sala, p.o. kierownik Działu Gospodarki Odpadami.

Przypominamy – firmy i instytucje, które działają na terenie Jaworzna są zobowiązane do wypełnienia i złożenia deklaracji DO-2. Do ich obowiązku, w przeciwieństwie do właścicieli domów jednorodzinnych i administratorów bloków, należy również wyposażenie nieruchomości w pojemnik na odpady. Stawki opłat miesięcznych za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku przedsiębiorstw i instytucji są zróżnicowane w zależności od wielkości pojemników na odpady oraz zadeklarowania selektywnej bądź nieselektywnej zbiórki odpadów. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych www.mznk.jaworzno.pl

– Ze strony internetowej MZNK można także pobrać druki deklaracji. Gotowe formularze są dostępne również w Dziale Gospodarki Odpadami, który mieści się na Osiedlu Stałym, przy ul. Inwalidów Wojennych 5. I w tym miejscu cały czas można składać wypełnione deklaracje – przypomina Agnieszka Sala.

Deklaracje, które wpłynęły do tej pory wprowadzane są teraz przez pracowników MZNK do systemu komputerowego. Gdy ta operacja się zakończy rozpoczną się postępowania administracyjne, których celem będzie określenie wysokości opłat dla nieruchomości, których mieszkańcy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji. – Dlatego zachęcamy wszystkich do jak najszybszego złożenia deklaracji. W ten sposób unikną państwo udziału w czasochłonnym postępowaniu administracyjnym – mówi Agnieszka Sala z MZNK.

***

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Jaworznie rusza 1 lipca 2013 roku. Od tej daty mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz firmy i instytucje będą uiszczały opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rachunek MZNK (do 22 dnia każdego miesiąca). Mieszkańcy bloków zapłacą za śmieci, podobnie jak teraz, do spółdzielni lub wspólnoty, a ta będzie przekazywać ją do gminy.

Informacje na temat nowego systemu można uzyskać w Dziale Gospodarki Odpadami pod numerami telefonów: (32) 745-10-61, (32) 745-10-65, (32) 745-10-66 na stronie internetowej MZNK: www.mznk.grafcon.pl oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Comments are closed.