Odpady komunalne|

Dwanaście szkół z terenu naszego miasta przyłączyło się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Dzieci i młodzież szkolna uczestnicząca w sprzątaniu zebrała kilkadziesiąt worków śmieci. Najaktywniejsze szkoły otrzymały upominki od Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Akcja Sprzątania Świata została zapoczątkowana w Australii pod koniec lat osiemdziesiątych. 40 tysięcy mieszkańców Sydney postanowiło zebrać śmieci w zaniedbanym rejonie miasta. W Polsce akcja po raz pierwszy została zorganizowana w 1994 roku i od tej pory jaworznianie co roku biorą w niej udział. Hasło przewodnie tegorocznego sprzątania to: „Odkrywamy czystą Polskę”.

Do Sprzątania Świata w tym roku przyłączyło się 12 szkół z terenu naszego miasta. Uczniowie i młodzież sprzątała okolice szkół, a także tereny zielone, które często są celem wycieczek i spacerów mieszkańców Jaworzna. Według raportów przesłanych do MZNK w czasie akcji udało się zebrać kilkaset worków śmieci.
Podobnie jak w latach ubiegłych Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego zapewnił pomoc w organizacji akcji w szkołach. Uczestnicy zostali wyposażeni w rękawice oraz worki na śmieci. Dodatkowo zostały wyznaczone miejsca składania odpadów. Odbiór zebranych w trakcie akcji śmieci zorganizował Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Dla szkół, które wzięły udział w Sprzątaniu Świata MZNK przygotował upominki w postaci zgniatarek butelek PET. To kolejny element kampanii informacyjno-edukacyjnej o nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

– Chcemy pokazać, że ważne jest nie tylko właściwe segregowanie odpadów, ale także odpowiednie ich przygotowanie do wyrzucenia. Objętość odpadów też ma znaczenie. Jeśli będziemy zgniatać plastikowe butelki, to zmieści się ich w pojemnikach znacznie więcej – tłumaczy Piotr Jamróz, rzecznik MZNK.

***

Do Sprzątania Świata w tym roku przyłączyło się 12 szkół z terenu naszego miasta:
– Szkoła Podstawowa nr 18,
– Szkoła Podstawowa nr 1,
– Szkoła Podstawowa nr 5,
– Zespół Szkół Nr 1,
– Zespół Szkół nr 3,
– Gimnazjum Nr 3,
– Gimnazjum Nr 5,
– Gimnazjum Nr 6,
– Gimnazjum Nr 11,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3,
– II Liceum Ogólnokształcące.

Comments are closed.