Nieruchomości|

Przez najbliższy czas będziemy prezentować podsumowanie 2013 roku w Miejskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie. Zestawienie stanowi tylko wycinek zadań wykonywanych przez pracowników MZNK. Oprócz wymienionych w nim działań codziennie realizowana jest obsługa mieszkańców, nadzór nad remontami, rozliczanie wszelkich zobowiązań i inna mrówcza praca, której mieszkańcy być może na co dzień nie dostrzegają, ale jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w mieście.

 

W 2013 roku remontu doczekała się kotłownia w budynku administracyjnym na Cmentarzu Wilkoszyn. Wymiana kotła grzewczego kosztowała prawie 16,5 tys. zł. Do dużych zadań zrealizowanych na cmentarzach należy także budowa 20 sztuk murowanych grobów – koszt ponad 81 tys. zł.
Wiele prac na Cmentarzu Komunalnym Wilkoszyn zostało w ubiegłym roku wykonanych własnymi siłami pracowników Działu Gospodarki Cmentarzami MZNK. Należał do nich m. in. remont schodów przed kaplicą cmentarną i wykonanie rabat przy schodach. Oprócz tego pracownicy MZNK wymienili oświetlenie w budynku administracji, garażu i kaplicy, zamontowali słupki parkingowe zakupione w 2012 roku, wytyczyli i utwardzili nowe alejki na kwaterach cmentarza oraz wycięto 28 chorych i uschniętych drzew, które zagrażały bezpieczeństwu.

Pozostałe prace wykonane na cmentarzach komunalnych w 2013 roku.

Cmentarz Wilkoszyn:

  • modernizacja kotłowni w budynku administracyjnym – wymiana kotła grzewczego – 16 499,96 zł
  • budowa 20 szt. grobów murowanych – 81 333,45 zł
  • obsadzenie kwietników na głównej alejce cmentarnej kwiatami w sezonie wiosenno-letnim (pelargonie, tapień, starzec, aksamitki – 1 571,40 zł) i jesiennym (wrzosy – 456,00 zł)
  • obsadzenie rabat przy kaplicy krzewami iglastymi – 2 700,00 zł
  • naprawa ogrodzenia cmentarnego – 3 567,00 zł
  • wykonanie robót elektrycznych w kaplicy – 2 890,50 zł
  • wycinka 2 szt. drzew przez firmę zewnętrzną – 540,00 zł
  • zakup i obsadzenie krzewami iglastymi niskimi kwater grzebalnych – 3 000,00 zł

Cmentarz Szczakowa:

  • cięcia pielęgnacyjne 11 szt. drzew – 4 968,00 zł
  • zakup 33 szt. słupków granitowych z oznaczeniami kwater grzebalnych – 6 088,50 zł

Dodatkowo na cmentarzach zostały kupione i zamontowane nowe tablice informacyjne, które zastąpiły te stare i nieczytelne. Zakup i wymiana 4 tablic kosztowała 10 332,00 zł.

Kaplica odzyskała właściwy wygląd
Kaplica znajdująca się na Cmentarzu Komunalnym Wilkoszyn, która przez lata użytkowania nieco zszarzała odzyskała swój dawny blask. Czyszczenie ścian kosztowało 23 tys. zł.

Szkoły zaopiekują się grobami zasłużonych
W okresie przed Świętem Zmarłych Dział Gospodarki Cmentarzami apelował do szkół o zainteresowanie się niszczejącymi grobami zasłużonych osób. W tej sprawie MZNK kontaktował się z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego i stąd przyszedł pozytywny odzew.
Zgodnie z przesłaną informacją miejscem pochówku Michała Bossowskiego – bohatera Ziemi Przemyskiej, którego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Szczakowa zaopiekują się uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Jaworznie przy ul. Koszarowej. Natomiast grobem Jadwigi Lustig na Cmentarzu Komunalnym Wilkoszyn – zasłużonej dla Jaworzna nauczycielki będzie opiekowała się Szkoła Podstawowa nr 19 przy ul. Kasztanowej 33. Dziękujemy szkołom za podjęcie się tego zadania.

Comments are closed.