Odpady komunalne|

 

Nie marnuję – kompostuję, to zdaniem jurorów najlepsza propozycja nadesłana w konkursie na hasło promujące kompostowanie odpadów w przydomowych i ogrodowych kompostownikach. Pozostałych 9 haseł zostało przez jury wyróżnionych – ich autorzy również zostaną nagrodzeni.

W skład jury weszły dwie przedstawicielki Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie oraz przedstawiciele lokalnych mediów: Elżbieta Bigas z „Co Tydzień”, Anna Zielonka z „Dziennika Zachodniego” oraz Tomasz Pstrucha z „Extra”. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Najbardziej chwytliwe hasło zachęcające do kompostowania odpadów musieli wybierać spośród aż 169 nadesłanych przez mieszkańców propozycji. Hasła przesłane przez mieszkańców były przeróżne. Metodą eliminacji i ostatecznie głosowania jurorzy wybrali i najlepszym ogłosili hasło: Nie marnuję – kompostuję.
Autorka hasła otrzyma nagrodę główną – skrzynię do kompostowania o pojemności 800 litrów. Jurorzy wyróżnili także 9 haseł, których autorzy zostaną nagrodzeni nieco mniejszymi kompostownikami, o pojemności 600 litrów.
Hasła zostaną wykorzystane w kampanii informacyjnej, której celem jest zachęcenie mieszkańców Jaworzna do kompostowania odpadów we własnym zakresie. Przypomnijmy. Odpady biodegradowalne, które oddajemy firmie MPO również trafiają do wielkiej kompostowni.

– Różnica między oddawaniem odpadów firmie, a kompostowaniem w swoim ogrodzie polega na tym, że MPO odbiera je w plastikowych workach więc generujemy kolejne odpady. Dodatkowo samochód, który do nas po nie przyjeżdża spala znaczne ilości paliwa. Dlatego najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest kompostowanie u siebie – wyjaśnia Agnieszka Sala z Działu Gospodarki Odpadami MZNK.

W ubiegłym roku MZNK opublikował na swojej stronie internetowej poradnik dla osób, które chcą kompostować odpady, a nie wiedzą jak się za to zabrać. W tym roku MZNK będzie starał się kontynuować rozpoczętą promocję kompostowania z wykorzystaniem haseł nadesłanych przez mieszkańców na konkurs.

Pełna lista nagrodzonych haseł:
Najlepsze hasło:
Nie marnuję – kompostuję, autor – Zofia Szczurek.
Hasła wyróżnione:
Ekologia w modzie kompostuj w ogrodzie, autor – Ryszard Puz
Chcesz być postępowy, miej kompostownik ogrodowy, autor – Helena Koziarz
Kompostuj co można dla czystości Jaworzna, autor – Stanisława Krasnodębska
Chcesz dobrej rady kompostuj odpady, autor – Beata Ziętek
Z kompostownika nawóz bez chemii, autor – Kazimiera Mrożek
Ekologicznie? Tylko z własnym kompostownikiem, autor – Gabriela Stolarczyk
Oczekujesz zdrowej żywności kompostownik to uprości, autor – Dorota Barańska
Bio recykling – natura z natury, autor – Barbara Koczur
Kompostuj! Naturalnie gospodaruj odpadami organicznymi, autor – Elżbieta Jelonek

Comments are closed.