Odpady komunalne|

Czy wiesz, że aż 40 proc. średniej zawartości kosza na śmieci nadaje się do kompostowania? Z takim pytaniem Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie zwrócił się do mieszkańców. Trwa kolportaż ulotek zachęcających do kompostowania odpadów.

– Ulotki z hasłem Nie marnuję – kompostuję maja na celu pokazać, że kompostowanie liści, czy skoszonej trawy w przydomowych kompostownikach nie jest trudnym i czasochłonnym zajęciem, a dzięki takiemu sposobowi na przetwarzanie odpadów zyskujemy materiał bardzo przydatny w domowych uprawach – wyjaśnia Piotr Jamróz, rzecznik MZNK.
Kompostowanie, to naturalny sposób przetwarzania odpadów powstających w ogrodzie i domu. Uzyskany dzięki temu materiał przez ogrodników nazywany jest nawozem doskonałym. Zawiera niezbędne i łatwo przyswajalne dla roślin składniki, poprawia strukturę ziemi, która dzięki dostarczonej próchnicy staje się przewiewna, pulchna i dobrze chłonie wodę.
Ulotka zawiera krótką instrukcję jak kompostować odpady. Szczegółowy poradnik kompostowania odpadów MZNK zamieścił wcześniej na swojej stronie internetowej www.mznk.jaworzno.pl (Jak kompostować). Poradnik w formacie PDF można ściągnąć na swój komputer i wydrukować.


W maju MZNK w Jaworznie ogłosił konkurs na najlepsze hasło, które jest wizytówką kampanii informacyjnej na temat kompostowania odpadów. Jury wybrało hasło Nie marnuję – kompostuję. Jego autorka zdobyła główną nagrodę konkursu – 800-litrową skrzynię do kompostowania.

Comments are closed.