Nieruchomości|

Dobiegają końca prace remontowe w dwóch budynkach gminnych administrowanych przez Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Przy ulicy Kościuszki 12 w Szczakowej stare Junkersy w łazienkach zastąpiły bojlery, a przy ulicy Pożarowej 6 na Pieczyskach zostały dobudowane przewody dymowe i wentylacyjne. Mieszkańcy obu budynków są zadowoleni z przeprowadzonych prac.

Budynek przy ulicy Kościuszki 12 w Szczakowej jest jednym z wielu, które Gmina przejęła po upadających zakładach przemysłowych. W tym przypadku był to budynek Huty Szkła w Szczakowej. Do momentu przejęcia nieruchomości w 2009 roku poprzedni właściciele nie dbali o stan tego budynku.
Od momentu gdy budynek trafił do majątku gminnego Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych co roku wykonuje w nim drobne naprawy i prace remontowe. W tym roku jednak doczekał się kompleksowego remontu. Stare piecyki gazowe w łazienkach, popularne Junkersy, zastąpiły podgrzewacze elektryczne. Ze względu na zły stan techniczny i zabudowę bojlerów potrzebne było także wykonanie nowej instalacji elektrycznej w całym budynku. Zostały także przebudowane przewody kominowe i wentylacyjne wraz z wyburzeniem kominów i wybudowaniem nowych.
– Mam bojler i to jest o wiele wygodniejsze – mówi pani Beata, jedna z mieszkanek budynku. – Nie trzeba czekać aż poleci ciepła woda. Nie trzeba wzywać serwisu do konserwacji czy napraw. Jest też dużo bezpieczniej. Jestem bardzo zadowolona. Oczywiście bojlera trzeba używać oszczędnie, bo zużywa dużo energii, ale to jest kwestia przestawienia na nowy sposób podgrzewania wody.

Mieszkańcy przyznają że wymiana instalacji elektrycznej i remont przewodów kominowych były uciążliwe. Ale od razu zaznaczają, że dzięki tym pracom będzie im się lepiej mieszkało, dlatego warto się trochę pomęczyć – tym bardziej że prace dobiegają końca w tym miesiącu.

Podobną historię ma budynek zlokalizowany przy ulicy Pożarowej 6 na Pieczyskach. W tym przypadku wykonane ekspertyzy kominiarskie wykazały potrzebę dobudowania przewodów kominowych dymowych oraz wentylacji. W mieszkaniach zostały także zamontowane nowe piece kuchenne.
– Bałem się z początku, że ten nowy piec nie będzie dobry. Ale po zamontowaniu już go sprawdziłem i wszystko działa bardzo dobrze. Po tym remoncie jest odpowiedni cug i nie czuć dymu, nie śmierdzi – mówi pan Bogdan z budynku przy ul. Pożarowej.

Remontu w obu budynkach w ramach jednego zamówienia wykonuje firma Inveco SC z Libiąża. Koszt przeprowadzonych prac wyniesie ponad 333 tys. zł (233 tys. – ul. Kościuszki 12 oraz 100 tys. Pożarowa 6). Pracę rozpoczęły się 1 września i zgodnie z umową kończą się 30 listopada.

Comments are closed.