Nieruchomości|

Kąpiel lub spożycie wody znajdującej się w fontannach na Rynku może być groźne dla zdrowia. W związku z tym na fontannach pojawiły się informacje o zakazie wchodzenia do wody.
Zastosowane w fontannach systemy filtrowania wody służą do oczyszczania mechanicznego. Nie są natomiast przystosowane do odkażania wody z bakterii (między innymi groźnej e. coli), grzybów czy pasożytów odzwierzęcych, które przy upalnej pogodzie namnażają się w dużym tempie. Fontanny są urządzeniami o obiegu zamkniętym. To oznacza, że wszelkie mikroorganizmy, które się w nich namnażają pozostają w fontannach do czasu wymiany wody.
Na ryzyko chorób wywoływanych przez mikroorganizmy, które mogą być obecne w wodzie, szczególnie narażone są małe dzieci. Często po zabawie w fontannie dzieci jedzą zakupione na rynku lody lub inne przekąski.
Należy także zaznaczyć, że fontanny nie są miejscem przystosowanym technicznie do bezpiecznej zabawy dzieci. Nawierzchnia fontann wykonana jest z polerowanych kamieni, które w połączeniu z wodą stają się śliskie. To może powodować upadki w trakcie zabawy i groźne urazy.
MZNK przypomina – fontanny stanowią element dekoracyjny i umilają czas spędzany na rynku. Natomiast w celach kąpielowych powinniśmy korzystać z basenów i kąpielisk, w których jakość wody badana jest regularnie przez Inspekcję Sanitarną.

Comments are closed.