Nieruchomości|

Jedna z lokatorek samodzielnie i bez porozumienia z administracją zainstalowała piec w zajmowanym mieszkaniu i podłączyła go do przewodów kominowych. O mały włos doszłoby do pożaru. Kolejny raz przypominamy o obowiązku zgłaszania administracji wszelkich przeróbek i remontów w mieszkaniach gminnych.

Jedna z lokatorek mieszkania gminnego kupiła nowy piec do kuchni. Instalowanie pieca i podłączenie go do przewodów kominowych zostało wykonane po znajomości, żeby zaoszczędzić na kosztach wynajęcia zduna.
Niestety „fachowiec” nowy piec podłączył do przestrzeni między przewodem kominowym a ścianą. Wkrótce dym zaczął wypełniać poddasze budynku i osmalił belki, mogło dojść do zaprószenia ognia. Szczęście w nieszczęściu, że w tym samym czasie na miejscu byli pracownicy MZNK.
Piec został natychmiast wygaszony, a lokatorka dostała zakaz korzystania z niego do momentu prawidłowego podłączenia do systemu kominowego budynku przez wykwalifikowaną osobę.
To nie pierwszy taki przypadek. Pracownicy MZNK wielokrotnie mieli do czynienia z samowolnymi przeróbkami w mieszkaniach komunalnych, w wyniku których mogło dojść do awarii lub wypadku.
Przypominamy, że wszelkie planowane przebudowy, przeróbki i instalacje w mieszkaniach należy zgłaszać administracji budynków komunalnych. Pracownicy MZNK sprawdzą czy zaplanowane przez lokatorów prace wykonywane są bezpiecznie.

***

MZNK co roku przeprowadza kontrole kominiarskie we wszystkich administrowanych przez siebie budynkach. MZNK zleca także co roku wykonanie potrzebnych remontów i prac konserwacyjnych kominów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. W 2015 roku remonty kominów zgodne z zaleceniami wydanymi po przeglądach w budynkach mieszkalnych i użytkowych zarządzanych przez Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie kosztowały blisko 200 tysięcy złotych.

Comments are closed.