Odpady komunalne|

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 9 odbyło się spotkanie mieszkańców dzielnicy Góra Piasku. Jednym z najważniejszych tematów była planowana budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Górnośląskiej.
Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Góry piasku zostało zorganizowane w celu omówienia najważniejszych przedsięwzięć w tej dzielnicy. Największe zainteresowanie wzbudziły plany budowy PSZOK. Dyrektor MZNK Tomasz Jewuła w szczegółach zaprezentował założenia tej inwestycji. Była to także dobra okazja do zdementowania nieprawdziwych informacji na temat tego projektu, które przekazywane są wśród mieszkańców.

Po pierwsze – nie planowana jest budowa żadnej sortowni ani spalarni odpadów. PSZOK to miejsce, w którym mieszańcy mogą oddawać odpady problemowe ze swoich domów, takie jak opony, meble, urządzenia, opakowania po farbach i inne przedmioty, które nie powinny trafiać do worków na śmieci i zwykłych pojemników. Dodatkowo  trzeba zaznaczyć, że plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na realizację w tym miejsce spalarni ani składowiska odpadów.
Po drugie – PSZOK nie będzie wylęgarnią szczurów i nie będzie generował nieprzyjemnych zapachów. Wszystkie odpady przywożone przez mieszkańców będą umieszczane w zamykanych kontenerach o objętości dostosowanej do potrzeb mieszkańców. W momencie zapełnienia kontenera będzie on odbierany z PSZOK i wywożony do miejsca zagospodarowania odpadów. Zminimalizowanie czasu w jakim kontenery z odpadami będą na terenie PSZOK wykluczy możliwość mnożenia się gryzoni i powstawania nieprzyjemnych zapachów.
Po trzecie – do PSZOK nie będą trafiały odpady komunalne z miasta. PSZOK to nie jest baza przeładunkowa dla śmieciarek. Wszystkie odpady komunalne z terenu miasta po odebraniu od mieszkańców trafiają bezpośrednio do instalacji segregującej w Balinie. Do PSZOK natomiast mieszkańcy osobiście będą mogli przywieźć swoje odpady problemowe.
Po czwarte budowa PSZOK nie naruszy stojącego w okolicy Krzyża Cholerycznego. Granica planowanej inwestycji przebiega kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym stoi krzyż.

– Aktualnie PSZOK prowadzi firma, która odbiera odpady od mieszkańców, ale ustawa nakazuje, aby takie punkty organizowały gminy. MZNK to nie jest firma czy spółka, tylko jednostka budżetowa gminy. To jest gwarancja, że wszystkie przepisy i wymagania stawiane takim punktom będą spełnione. Nie ma możliwości jakiegokolwiek naginania przepisów – mówił na spotkaniu dyrektor MZNK Tomasz Jewuła.
Niektórzy mieszkańcy Góry Piasku przed spotkaniem podpisali protest przeciwko utworzeniu PSZOK w ich dzielnicy. Na spotkaniu jednak wiele osób, które podpisały pismo stwierdziło, że zostały wprowadzone w błąd. Mieszkańcy, którzy zbierali podpisy mieli im mówić, że przy ul. Górnośląskiej powstanie składowisko lub spalarnia odpadów.
– Cieszę się że to spotkanie dzisiaj ma miejsce. Moja działka sięga tego terenu, na którym planowany jest PSZOK. Jeżeli chodzi o cywilizowaną zbiórkę śmieci to ja jestem za. Nie podpisałabym tej listy – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
– Ja nie podpisałem się pod tą listą, ponieważ znam się na temacie odpadów i wiem, że PSZOK nie ma nic wspólnego ze składowaniem i spalaniem odpadów – dodał inny mieszkaniec dzielnicy.
Prezydent Paweł Silbert poprosił o to, by mieszkańcy Góry Piasku wybrali swoją reprezentację, która będzie spotka się z przedstawicielami MZNK i Urzędu Miejskiego w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z budową PSZOK. Zaproponowana została także możliwość zorganizowania wyjazdu przedstawicieli dzielnicy do podobnego punktu działającego w innym mieście.
Na koniec spotkania mieszkańcy Góry Piasku usłyszeli także o planowanym remoncie budynku przy ul. Górnośląskiej 1. Po wykonaniu prac zleconych przez MZNK do budynku będą mogły wrócić takie instytucje jak klub MCKiS „Szczak” oraz filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie na Górze Piasku zostało zarejestrowane, nagranie można zobaczyć na stronie miejskiej.

Comments are closed.