Odpady komunalne|

Na marcowej sesji Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie częściowego zwolnienia rodzin wielodzietnych z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Członkowie rodzin 3+ będą płacić za śmieci 11 zł.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku mimo sprzeciwu wielu przedstawicieli samorządu lokalnego, w tym zastępcy prezydenta Dariusza Starzyckiego weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowelizacja ta znosiła możliwość udzielania przez gminy ulg w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi wybranym grupom mieszkańców. Tym samym zapis uchwały rady miejskiej o obniżonej opłacie dla rodzin wielodzietnych stał się nieważny.
Na zmianę ustawy przywracającą możliwość udzielania ulg między innymi rodzinom wielodzietnym trzeba było poczekać ponad rok. Wprowadzona niedawno kolejna nowelizacja ustawy regulującej gospodarkę odpadami w gminach pozwala na ponowne wprowadzenie ulg dla dużych rodzin.
W marcu Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę, która pozwoli rodzinom wychowującym troje lub więcej dzieci na płacenie niższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z przyjętą uchwałą jaworznickie rodziny spełniające warunki ustawy z 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny będą uiszczać opłatę w wysokości 11 zł od osoby miesięcznie, czyli o 4 złote niższą od normalnej opłaty za odpady segregowane.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że członkowie rodziny nie muszą posiadać Karty Dużej Rodziny, aby rodzina starała się o ulgę. Wystarczy że rodzina spełnia warunki kwalifikujące ją do przyznania takiego dokumentu.
Uchwała wprowadzająca ulgę została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Od 25 kwietnia rodziny wielodzietne mogą składać wnioski o przyznanie ulgi w opłacie śmieciowej w Dziale Gospodarki Odpadami MZNK. W przypadku osób zamieszkujących budynki wielorodzinne wniosek i stosowne dokumenty składa wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Aby rodzinie została przyznana ulga w stawce opłaty za śmieci należy:
– Złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi DO-1 wraz z wnioskiem o przyznanie zwolnienia.
– Przedłożyć Kartę Dużej Rodziny członków rodziny, której zwolnienie będzie dotyczyło (jeśli rodzina nie posiada Karty należy przedłożyć dokumenty, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny).
– Złożyć oświadczenie o prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na nieruchomości, której dotyczy zwolnienie.

Pomoc i odpowiedzi na pytania
Informacji na temat deklaracji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi udzielają pracownicy Działu Gospodarki Odpadami MZNK w Jaworznie, pod numerami telefonów: (32) 745 10 61, (32) 745 10 63, (32) 745 10 65, (32) 745 10 66, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście na Osiedlu Stałym przy ul. Inwalidów Wojennych 5 od poniedziałku do środy oraz w piątek w godz. 7:00 – 15:00, czwartek w godzinach 7:00 – 17:00.

Comments are closed.