Zieleń miejska|

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w ubiegłym tygodniu uporządkował teren na wszystkich punktach odpoczynkowych wchodzących w skład szlaków rowerowych na terenie Jaworzna. – My sprzątamy, a nowe śmieci ciągle się pojawiają. Potrzebne jest większe zaangażowanie mieszkańców – mówi dyrektor MZNK Tomasz Jewuła.

Kilka lat temu gmina wyznaczyła na terenie Jaworzna kilkadziesiąt kilometrów szlaków rowerowych. Oprócz oznakowania szlaków w terenie zostały też wybudowane 24 punkty odpoczynkowe wyposażone w ławki, stoły, wiaty, plansze z planami sieci szlaków, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o zanieczyszczonych, zaśmieconych i zniszczonych punktach odpoczynkowych. O porządek na punktach dba Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych. W tym roku punkty są sprzątane nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Natomiast miejsca, które cieszą się największym zainteresowaniem amatorów wycieczek, takie jak Chrząstówka, Gródek, Pomnik Podłęże Las, Sodowa Góra, Zalewisko Podłęże czy Łęg porządkowane są raz na tydzień.
– W ubiegłym tygodniu pracownicy MZNK wysprzątali teren na wszystkich punktach. Zostały pozbierane odpady i zawieszone nowe worki na śmieci. Obawiam się jednak, że przy następnym sprzątaniu znowu będzie w tych miejscach śmietnisko. Dlatego potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi jak zaśmiecane jest miejsce, w którym chce wypocząć – komentuje dyrektor MZNK Tomasz Jewuła.
Osoby sprzątające teren znajdują wszelkiego rodzaju odpady. Najwięcej jest jednak opakowań po jedzeniu oraz butelek i puszek po piwie. Rowerzyści raczej nie piją piwa w trakcie wycieczek po Jaworznie, więc punkty zanieczyszczane są głównie przez mieszkańców, którzy urządzają sobie na nich grillowanie i ogniska. Szkoda, że nie zabierają śmieci ze sobą, gdy widzą, że kosz jest już przepełniony. Niestety kultury związanej z pozbywaniem się odpadów ciągle się uczymy.
Tłumaczenie, że „przecież ktoś tu posprząta” jest nietrafione. Gdy idziemy do znajomych w gości, to nie zostawiamy im fury śmieci mówiąc – przecież posprzątacie. W lesie i na innych zielonych terenach naszego miasta też jesteśmy tylko gośćmi, uszanujmy przyrodę i nie śmiećmy.
Inna sprawa to dewastacje. Niektóre z punktów odpoczynkowych zostały przez kilka lat funkcjonowania zniszczone w takim stopniu, że trudno w ich przypadku mówić o jakimkolwiek odpoczynku. Powyrywane deski, zniszczona wiata, zamalowane tablice z mapami, urwane kosze na śmieci to codzienny widok. Często drewniane wyposażenie punktów służyło bawiącym się tutaj wandalom za opał na ognisko.

Co możemy zrobić?
Gdy jesteśmy świadkami niszczenia ławek, wiat i innych elementów wyposażenia, które zostały przecież kupione za nasze wspólne pieniądze zgłaszajmy ten fakt Straży Miejskiej lub Policji. Nie pozostawajmy biernymi, gdy widzimy osoby wyrzucające śmieci w terenie zielonym – zwróćmy im uwagę, że tak nie należy postępować. Punkty są porządkowane z określoną częstotliwością, jeśli jednak widzimy, że już w tym momencie dany punkt nadaje się do uprzątnięcia poinformujmy o tym MZNK w Jaworznie.

Wykaz punktów odpoczynkowych na szlakach rowerowych w Jaworznie
1 Pieczyska przy ul. Płetwonurków
2 Grodzisko
3 Doliska (tereny leśne)
4 Kamieniołom Sodowa Góra
5 Biała Przemsza
6 Biała Przemsza przy ul. Stefana Batorego
7 ul. Luszowicka, Suchy Staw
8 ul. Wyzwolenia
9 ul. Botaniczna
10 Jankowe Górki
11 Sosina
12 Łęg
13 Zalewisko Podłęże
14 Pomnik Podłęże
15 ul. Młynarska
16 Kamieniołom Długoszyn
17 Cezarówka Górna
18 Pieczyska Punkt Widokowy
19 Celinowe Górki (Jeleń)
20 Dąb (Byczyna)
21 Laskowiec (Byczyna)
22 Biały Brzeg
23 Chrząstówka

Comments are closed.