Nieruchomości|

Trwa remont budynku przy ulicy Szklarskiej 8 w Szczakowej. Wkrótce ta charakterystyczna willa wybudowana na początku XX wieku odzyska dawny blask. Gmina wyłożyła ponad 89 procent kwoty potrzebnej do przeprowadzenia remontu.
Mieszkańcy Jaworzna często zwracają uwagę na wspólnoty mieszkaniowe, których staraniem w mieście przybywa bloków z odnowioną elewacją, wymienionymi oknami, naprawionym dachem. – Nie wszyscy chwalący te prężnie działające wspólnoty mają świadomość że współwłaścicielem wielu z tych budynków jest Gmina – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Tomasz Jewuła. – To właśnie MZNK reprezentuje Gminę Miasta Jaworzna jako właściciela we wspólnotach mieszkaniowych – dodaje.
Ponad 2 tys. mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych. Podobnie jak pozostali członkowie tych wspólnot Gmina dokłada się do funduszu remontowego, z którego finansowana jest np. termomodernizacja, naprawa dachu lub inne prace remontowe. Od udziałów Gminy we wspólnocie zależy wkład do funduszu remontowego. Zwykle udziały te wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent.
Budynek przy ulicy Szklarskiej 8 wchodzi w skład zespołu willowego, który powstał w 1906 roku. Udział Gminy, jako współwłaściciela tego budynku wynosi aż 89 procent. Wkrótce ten charakterystyczny budynek odzyska swój dawny blask. Aktualnie prowadzone są w nim prace remontowe, wycenione na 735 tys. złotych.
Ze względu na wartość historyczną i architektoniczną nieruchomość objęta jest ochroną konserwatora zabytków. W związku z tym wykonawca remontu musi zadbać o odtworzenie wszystkich charakterystycznych elementów ozdobnych elewacji zewnętrznej i odtworzyć pokrycie dachu z gontu.
Zostanie także wyremontowany taras i balkony i wymieniona stolarka okienna w części wspólnej. Oprócz prac na zewnątrz budynku remontowane są także klatki schodowe. Zakres prac obejmuje skucie tynków, uzupełnienie zużytych elementów budowlanych, malowanie, montaż sufitów podwieszanych, remont instalacji elektrycznej.
Zarządcą budynku jest firma „Nieruchomości” sp. z o.o. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – stopień zaawansowania robót wykonawca ocenia na około 70 procent.

Comments are closed.