Nieruchomości|

Kąpiel w miejskich fontannach na Rynku lub spożycie wody z fontanny może być niebezpieczne dla zdrowia. Na wszystkich fontannach w centrum znajdują się ostrzeżenia.
Zastosowane w fontannach systemy filtrowania wody służą do oczyszczania mechanicznego. Nie są natomiast przystosowane do odkażania wody z bakterii (między innymi groźnej e. coli), grzybów czy pasożytów odzwierzęcych, które przy upalnej pogodzie mogą namnażać się w dużym tempie. Fontanny są urządzeniami o obiegu zamkniętym. To oznacza, że wszelkie mikroorganizmy, które się w nich znajdą pozostają tam do czasu wymiany wody.
Na ryzyko chorób wywoływanych przez mikroorganizmy, które mogą być obecne w wodzie, szczególnie narażone są małe dzieci. Często po zabawie w fontannie dzieci jedzą zakupione na rynku lody lub inne przekąski.
Należy także zaznaczyć, że fontanny nie są miejscem przystosowanym technicznie do bezpiecznej zabawy dzieci. Nawierzchnia fontann wykonana jest z polerowanych kamieni, które w połączeniu z wodą stają się śliskie. To może powodować upadki w trakcie zabawy i groźne urazy.
MZNK przypomina – fontanny stanowią element dekoracyjny i umilają czas spędzany na rynku. Natomiast w celach kąpielowych zalecamy korzystanie z przystosowanych do tego basenów i kąpielisk, w których jakość wody badana jest regularnie przez Inspekcję Sanitarną.
Przypominamy również, że na znajdujących się kilkaset metrów od Rynku Plantach ma powstać wodny plac zabaw. Tutaj dzieci będą mogły bezpieczne bawić się w wodzie.

Comments are closed.