Nieruchomości|

Zakończył się sezon letnich imprez plenerowych. W tym roku na Rynku zostało zorganizowanych ponad 50 wydarzeń, a więc średnio co pięć dni mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w jakimś ciekawym przedsięwzięciu.

Rynek jest przestrzenią publiczną przyjazną dla mieszkańców, przeznaczoną zarówno do codziennych spacerów, ale również przystosowaną do organizacji imprez kulturalnych, charytatywnych, sportowych i innych. Z przestrzeni jaką oferuje najważniejszy plac w Jaworznie korzystają chętnie przedstawiciele różnych stowarzyszeń, organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup, które szukają przestronnego i ogólnodostępnego miejsca. Codziennie przez Rynek przewija się duża liczba mieszkańców co stanowi dodatkowy atut tego miejsca w przypadku organizowania różnych przedsięwzięć.
Imprezy organizowane przez różnego rodzaju stowarzyszenia, które przyciągnęły największą liczbę mieszkańców to odbywający się cyklicznie Night Biking – wieczorne spotkania entuzjastów jazdy na rowerze i nocny przejazd po Jaworznie organizowany przez grupę Team Jaworzno, Dzień Dziecka – impreza zorganizowana przez stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto czy Święto Latawca organizowane we wrześniu przez Świetlicę Środowiskową Pod Kolegiatą.
Na Rynku odbywają się liczne imprezy kulturalne, głównie organizowane przez jednostki gminne: Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Miejską Bibliotekę Publiczną, Teatr Sztuk, orkiestry Archetti i eM Band. Do najważniejszych można zaliczyć Sylwester na Rynku, cykl warsztatów muzycznych i jam sessions „Poluzone”, cykl koncertów „Dobry wieczór”, spotkania z grami planszowymi i towarzyskimi „gRaj na Rynku” czy niedawno zakończone pokazy niemych filmów z wykonywanym na żywo podkładem muzycznym.
Mieszkańcy licznie biorą także udział w obchodach świąt narodowych, kościelnych i dni pamięci takich jak Święto i Orszak Trzech Króli, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święto Konstytucji 3 Maja czy rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Należy też wspomnieć o udziale jaworznian w przedsięwzięciach zorganizowanych na Rynku z okazji Światowych Dni Młodzieży. Wśród mieszkańców naszego miasta na długo pozostanie pamięć pielgrzymów, którzy przybyli do nas z różnych stron świata tworząc prawdziwą mieszankę kulturową.
Łącznie, do początku października na Rynku zostało zorganizowanych 55 różnego rodzaju przedsięwzięć, w których licznie wzięli udział mieszkańcy naszego jak i innych miast.
Osoby odwiedzające Rynek mogą wybierać spośród kilku lokali w okolicy, które w okresie letnim zorganizowały łącznie siedem ogródków gastronomicznych, w których można było wypić dobrą kawę czy schłodzić się lodami w cieplejsze dni.
To oczywiście nie koniec przedsięwzięć organizowanych w tym roku. Wkrótce na Rynku odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości, a potem planowane są liczne wydarzenia, które co roku wprowadzają jaworznian w bożonarodzeniowy nastrój, czyli Mikołajki na Rynku, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i Jarmark Bożonarodzeniowy.

Comments are closed.