Odpady komunalne|

MZNK przyłączył się do akcji organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 20 w Byczynie pod nazwą „Kochasz swoje dzieci – nie pal śmieci”. Pracownicy Działu Gospodarki Odpadami przeprowadzili specjalną lekcję ekologiczną dla uczniów szkoły.

Zimą łatwo dostrzec czarny dym unoszący się nad niektórymi domami. Niektóre osoby palą śmieci w piecach, którymi ogrzewane są domy. Twierdzą, że dzięki temu oszczędzają. To jednak pozorna oszczędność. Po pierwsze każdy z nas i tak musi uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami. Po drugie, płacimy swoim zdrowiem! Choroby górnych dróg oddechowych, astma, alergie – to efekty spalania odpadów. Na dolegliwości wynikające z zanieczyszczonego powietrza szczególnie narażone są dzieci.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 doskonale znają ten problem. – Koło mnie sąsiad pali śmieci i mama musi zamykać wszystkie okna – mówią.
Pracownicy MZNK wyjaśnili dzieciom, że śmieci powinny być segregowane i wyrzucane do kontenerów lub worków o właściwym kolorze. Następnie trafiają do instalacji, które przetwarzają odpady w surowce wtórne. Uczniowie klasy 2A rozwiązywali rebusy związane z ekologią, obejrzały prezentacje multimedialną i film opowiadający dlaczego spalanie śmieci jest szkodliwe i jak odpady powinny być przetwarzane aby nie szkodziły zdrowiu. Następnie prezentowały swoje umiejętności segregowania odpadów. W nagrodę za aktywny udział w lekcji ekologii klasa dostała zgniatarkę butelek plastikowych.
Następnie uczniowie szkoły wybrali się w teren z transparentami i tablicami, by w głośnym przemarszu ulicami Byczyny przekonywać mieszkańców do tego, że palenie śmieci jest szkodliwe dla zdrowia.
– Dzieci były bardzo zadowolone z udziału w takiej nietypowej lekcji i my również cieszymy się z jej efektów. Z pewnością nie jest to ostatnia tego typu ekologiczna lekcja zorganizowana przez nas. MZNK będzie angażowało się w podobne akcje – mówi Elżbieta Jach Zastępca Dyrektora MZNK.

Comments are closed.