Odpady komunalne|

Sklepy, firmy usługowe czy instytucje objęte są w Jaworznie systemem gospodarki odpadami. Powinny one złożyć deklaracje i uiszczać co miesiąc opłaty, a odpady będzie odbierała od nich wybrana w przetargu firma. Niestety coraz częściej zdarza się, że pracownicy firm wyrzucają odpady do kontenerów przypisanych do innych nieruchomości. Apelujemy do mieszkańców aby takie sytuacje zgłaszać do Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

– Coraz częściej pracownicy firmy MPO, którzy odbierają śmieci na osiedlach z zabudową wielorodzinną informują nas o tym, że na stanowiskach spotykają odpady pochodzące najprawdopodobniej z okolicznych sklepów. Są to na przykład duże ilości tekturowych opakowań zbiorczych po artykułach spożywczych, folie opakowaniowe. Spotykamy też gruz i odpady rozbiórkowe przywożone przez firmy budowlane – mówi Agnieszka Brania kierownik Działu Gospodarki Odpadami.

W Jaworznie nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady, czyli zajmowane przez wszelkie firmy i instytucje, objęte są systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Nie oznacza to jednak, że odpady, które powstają w sklepach, przedsiębiorstwach czy instytucjach powinny być wyrzucane przez ich pracowników do wspólnych kontenerów na odpady ustawionych na osiedlach mieszkaniowych.
Przedstawiciel instytucji lub firmy powinien złożyć do MZNK w Jaworznie deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi DO-2. Stawki opłat miesięcznych za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla przedsiębiorstw i instytucji są zróżnicowane w zależności od wielkości pojemników na odpady (dostosowanej do zadeklarowanej liczby pracowników oraz osób przebywających w ciągu dnia w budynku) oraz zadeklarowania selektywnej bądź nieselektywnej zbiórki odpadów. Dodatkowo firmy i instytucje mają obowiązek same wyposażyć swoje nieruchomości w pojemniki i worki na odpady.

– Pracownicy MPO w trakcie swojej codziennej pracy monitorują stanowiska kontenerowe i informują nas gdy zauważą, że gdzieś zalegają nieposegregowane odpady typowe dla sklepów lub innych firm. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała notorycznie, to dla mieszkańców bloków, do których przypisane jest dane stanowisko może zostać podniesiona stawka opłaty tak jak dla osób, które nie segregują odpadów czyli na 29 zł miesięcznie – mówi Agnieszka Brania.

Dlatego MZNK apeluje do przedsiębiorców, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji o zrobienie tego. Natomiast do administratorów budynków wielorodzinnych i do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia, że na stanowisku kontenerowym przypisanym do ich miejsca zamieszkania odpady wyrzucają pracownicy okolicznych sklepów lub innych przedsiębiorstw informowali o tym MZNK w Jaworznie – Dział Gospodarki Odpadami lub bezpośrednio Straż Miejską (całodobowo).

Dział Gospodarki Odpadami MZNK
Kontakt: Jaworzno, ul. Inwalidów Wojennych 5 (Osiedle Stałe).
Biuro czynne od poniedziałku do środy oraz w piątek w godz. 7:00 – 15:00, czwartek w godzinach 7:00 – 17:00.
Tel.: (32) 745 10 61, (32) 745 10 65, (32) 745 10 66.
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Comments are closed.