Nieruchomości|

Koniec z niekontrolowanym wylewaniem wody do kanalizacji. MZNK wdraża w budynku przy ulicy Północnej 9c elektroniczny system przedpłatowy w łazienkach wspólnych. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z umywalki  lub prysznica będzie musiał posiadać naładowaną wcześniej kartę magnetyczną.
Mieszkańcy bloku socjalnego przy ulicy Północnej często zwracali uwagę na wysokie ceny wody doliczane do kosztów najmu mieszkań. Ich główną przyczyną było niefrasobliwe wypuszczanie sporych ilości wody do kanalizacji, korzystanie ze wspólnych łazienek przez osoby nie zamieszkujące w budynku, utrata wody spowodowana awariami wynikającymi z dewastacji urządzeń sanitarnych.
Niebawem się to zmieni. MZNK wkrótce zainstaluje w łazienkach wspólnych budynku przy ul. Północnej przedpłatowy system elektroniczny, który umożliwi korzystanie z umywalek oraz natrysków tylko osobom posiadającym specjalne karty magnetyczne.
Lokatorzy każdego mieszkania otrzymają dwie karty, do wody zimnej oraz do wody ciepłej. Po uiszczeniu opłaty na kartach zostaną zapisane impulsy. Przed skorzystaniem z umywalki lub natrysku lokator wczyta kartę w czytniku zainstalowanym w łazience. Po zakończeniu korzystania z łazienki ponownie wczyta kartę aby system zakończył pobieranie impulsów.
– Podobne rozwiązania w budynkach komunalnych stosuje już kilka miast. Dzięki takiemu systemowi zminimalizujemy utratę wody w budynku. Będzie to także motywacja dla mieszkańców bloku socjalnego do uiszczania opłat za wodę. Sytuacja będzie prosta, kto zapłaci za wodę będzie korzystał z natrysków – mówi dyrektor MZNK w Jaworznie Tomasz Jewuła.
W ubiegłym tygodniu MZNK wybrał firmę, która zajmie się instalacją urządzeń. Na razie systemem zostaną objęte łazienki wspólne. Prace instalacyjne ruszą w najbliższym czasie, a nowy system powinien zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Mieszkańcy bloku zostaną wcześniej poinformowani o nowych zasadach korzystania z łazienek i otrzymają karty megnetyczne.

Zamieszczamy linki do dwóch reportaży na temat podobnych systemów działających w Płocku i Kielcach.

Comments are closed.