Odpady komunalne|

Wczoraj Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały spotkanie z mieszkańcami na temat szkodliwości spalania odpadów w domowych piecach. Prezentujemy najważniejsze informacje z tego wykładu.
Spalanie odpadów w piecach służących do ogrzewania domów jest nielegalne. Czy wiesz, że Straż Miejska, Policja a nawet Straż Graniczna i Straż Leśna mają uprawnienia do kontrolowania posesji, z której wydobywa się ciemny śmierdzący dym? Wystarczy, że strażnicy otrzymają zgłoszenie od sąsiadów truciciela z podejrzeniem, że na jego posesji spalane są śmieci. Mogą skontrolować piec i zbadać jakim paliwem jest opalany. Strażnicy mogą osoby palące śmieci ukarać mandatem lub w skrajnych przypadkach skierować sprawę do sądu.
Spalanie odpadów powoduje uwalnianie do powietrza chorobotwórczych i rakotwórczych związków. Tlenek węgla (czad), dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór – to tylko część szkodliwych substancji, które mogą powstawać w trakcie spalania śmieci w domowych piecach. Co roku w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza ginie przedwcześnie ponad 40 tys. osób.
Wiele osób twierdzi, że skoro powstają spalarnie odpadów, to oni też mogą nieszkodliwie palić śmieci. Jednak różnica między domowym piecem, a profesjonalną spalarnią jest ogromna. Po pierwsze do spalarni trafiają starannie wyselekcjonowane odpady – nie ma wśród nich odpadów nadających się do powtórnego wykorzystania takich jak papier czy butelki PET. Po drugie spalarnia wyposażona jest w systemy oczyszczania gazów ulatniających się do powietrza. Po trzecie spalarnie są stale monitorowana przez służby ochrony środowiska, a truciciele palący w piecach domowych nie – palą co chcą i kiedy chcą powodując smród i zatruwanie sąsiadów.
Jaka jest alternatywa dla spalania odpadów? Segregacja. Dzięki niej zapłacimy mniej za odbiór odpadów, część wyselekcjonowanych odpadów takich jak puszki lub butelki i papier możemy oddać do skupów, działamy zgodnie z prawem, mamy wpływ na odzysk surowców wtórnych i tym samym przyczyniamy się do zmniejszenia ilości śmieci składowanych na wysypiskach.

Comments are closed.