Odpady komunalne|

W sobotnie popołudnie Park Lotników Polskich na Osiedlu Stałym zapełnił się rodzinami, które przyszły na Ekologiczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.
– Ta impreza to przede wszystkim zabawa dla najmłodszych, a dla rodziców możliwość spędzenia czasu z dziećmi w parku. Przy okazji przemyciliśmy pewne informacje i wiedzę na temat segregowania i powtórnego wykorzystania odpadów – powiedział Dyrektor MZNK Tomasz Jewuła.
I rzeczywiście dzieciaki oprócz skakania na dmuchanej zjeżdżalni i malowania buzi mogły też pobawić się i rozwiązać ekologiczne zagadki na specjalnym stanowisku obsługiwanym przez animatorki. Najpierw trzeba było wykazać się praktyczną umiejętnością sortowania odpadów.
– Czy wiecie jak długo rozkłada się szklana butelka? Około 4 tysiące lat. Dlatego nie możemy jej zakopać w wysypisku, tylko wykorzystać powtórnie – mówiła jedna z prowadzących zajęcia.
Potem dla dzieci zorganizowano warsztaty upcyklingu, czyli powtórnego wykorzystania niepotrzebnych już przedmiotów. Na przykład z kartonów po mleku można było wykonywać portfele, a z plastikowych butelek i papieru – kręgle i kulę. Starsi uczestnicy warsztatów z niewielką pomocą rodziców mogli rozwiązać krzyżówki i quizy.
– Dobrze, że tu przyszliśmy, bo sama miałam okazję co nieco się dowiedzieć. Na przykład co robić z niektórymi problematycznymi śmieciami – powiedziała mama jednej z uczestniczek zabawy.
Wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach ekologicznych dostawały upominki od MZNK: gry, puzzle i kolorowanki ekologiczne oraz różne gadżety, które przydadzą się w trakcie rozpoczynającego się roku szkolnego.
Do dyspozycji uczestników pikniku były tez stanowiska ze świeżą wodą od jaworznickich wodociągów, lodami, przekąskami oraz ze zdrową i ekologiczną żywnością. Piknik zakończył się przed 19.

Comments are closed.