Nieruchomości|

W 2019 roku Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie nie zwalniał tempa i zrealizował wiele prac budowlanych i remontowych, na które czekali mieszkańcy. Działalność naszej jednostki to nie tylko wykonywanie prac w nieruchomościach gminnych, lecz również ogrom działań niewidocznych na co dzień przez mieszkańców, a niezbędnych do funkcjonowania całego zasobu komunalnego.

Prace budowlane, naprawy i remonty nieruchomości komunalnych, to zadania, które najbardziej kojarzone są z naszą jednostką. Poniżej wybór ważniejszych prac zrealizowanych w tym roku przez MZNK w Jaworznie. To oczywiście tylko drobny wycinek tego, co jednostka zrobiła w tym roku.

 • Remont pokrycia dachów garażu i budynku gospodarczego oraz remont pomieszczeń należących do OSP Jeleń, ul Celników 3.
 • Przebudowa schodów zewnętrznych w budynku przy ulicy Północnej 9c.
 • Remont placu manewrowego drogi pożarowej dla budynku przy ul. Północnej 9c.
 • Rozbiórka budynku przy ul. Zelwerowicza 99 w Jeleniu.
 • Remont pomieszczeń w lokalu kwalifikacji wojskowej przy ul. Północnej 9c.
 • Naprawa wentylacji w budynku przy ul. Sportowej 1.
 • Remont pustostanów.
 • Wymiana pokrycia dachowego w budynku przy ul. Kościuszki 12.
 • Budowa stanowisk kontenerowych na odpady przy budynkach komunalnych: ul. Sobieskiego, ul. Pożarowa, ul. Morcinka, ul. Kolejarzy oraz remont stanowiska przy ul. Kościuszki.
 • Rozbiórka amfiteatru w Parku im. Lotników Polskich na Osiedlu Stałym.
 • Budowa windy dla niepełnosprawnego w budynku przy ul. Gagarina.
 • Remont odpływów kanalizacyjnych w Jadłodajni Miejskiej przy ul. Zacisze 1.

Place zabaw
Od wielu osób otrzymujemy prośby o inwestycje w place zabaw, zarówno te starsze, powstałe kilka lat temu jak i nowe, wybudowane najczęściej ze środków Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego.
Oto lista wykonanych w tym roku zadań na placach zabaw:

 • Doposażenie placu zabaw JBO w Byczynie przy ulicy Makowej.
 • Doposażenie placu zabaw przy ul. Broniewskiego na Podwalu.
 • Doposażenie placu zabaw przy ul. Jesiennej JBO w Koźminie.
 • Doposażenie placu zabaw przy ul. Gagarina.
 • Doposażenie placu zbaw przy ul. Jaszuńskiego JBO na Długoszynie.
 • Doposażenie placu zabaw na Niedzieliskach JBO (Rynek).
 • Remont nawierzchni bezpiecznej i likwidacja starych urządzeń na placu zabaw przy ul. Broniewskiego na Podwalu.
 • Wymiana piasku, malowanie ławek i naprawa piaskownic na placach zabaw.
 • Remonty placów zabaw przed sezonem letnim.
 • Montaż kosza do segregacji odpadów na placu zabaw przy ul. Celników w Jeleniu JBO.

Co roku sporo środków pochłaniają naprawy urządzeń i wyposażenia placów zabaw powstałe w wyniku dewastacji. Drobniejsze naprawy wykonują konserwatorzy MZNK, do większych napraw lub wymiany urządzeń potrzebne jest zaangażowanie firm zewnętrznych. Do najbardziej spektakularnych zniszczeń doszło na początku 2019 roku, gdy rozpędzony samochód wjechał na plac zabaw koło Manhattanu na Podłężu. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a koszty napraw zostały pokryte z ubezpieczenia kierowcy.

Współpraca ze wspólnotami mieszkaniowymi
Mieszkania gminne są rozsiane w różnych dzielnicach Jaworzna. Gmina ma swoje udziały w 314 wspólnotach mieszkaniowych i podobnie jak pozostali członkowie tych wspólnot przeznacza pieniądze na fundusz remontowy, z którego finansowane są takie prace jak: remont dachu, ocieplenie elewacji, wymiana pieców, czy np. remont klatek schodowych. W mijającym roku na fundusze remontowe wspólnot gmina przeznaczyła ponad 3,7 miliona złotych.

Comments are closed.