Aktualności, Odpady komunalne|

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Kierując się tym starym przysłowiem MZNK w Jaworznie od 2013 roku prowadzi działania z zakresu edukacji ekologicznej na temat segregowania odpadów. W tym roku w różnych przedsięwzięciach jednostki wzięło udział ponad 1400 dzieci.


Pomimo ograniczeń pandemicznych w 2021 roku przedstawiciele MZNK w Jaworznie wzięli udział w 29 lekcjach, imprezach plenerowych i spotkaniach z dziećmi. W trakcie roku szkolnego pracownicy Działu Gospodarki Odpadami MZNK w Jaworznie są zapraszani przez szkoły i przedszkola na lekcje. Scenariusz tych spotkań zakłada przedstawienie krótkiej prezentacji. Uczestnicy spotkania biorą czynny udział: segregują rozsypane odpady, pomagają zgniatać plastikowe butelki, odpowiadają na trudne i często podchwytliwe pytania prowadzącego. W usystematyzowaniu wiedzy na temat segregowania pomaga Super Piątka – pięciu super bohaterów, którzy odpowiadają kolorom pojemników, do których segregujemy różne frakcje odpadów. Najmłodsi uczestnicy zajęć mogą też posłuchać bajki „Drwale z Jaworzna – krótka historia o segregowaniu”.
W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy dostają plecaczki worki, które muszą samodzielnie ozdobić. Na worki naniesiony jest nadruk z Super Piątką, który można pokolorować, ale powierzchnia plecaczków jest na tyle duża, że spokojnie zmieści się na nich jeszcze wiele dodatkowych ozdób, a inwencja twórcza dzieci nie zna granic. Niektóre z powstałych w ten sposób plecaczków, to prawdziwe dzieła sztuki.
W 2021 roku tego typu zajęcia zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 18, SP 15, DP 5, SP 19, SP 20, SP 14, SP 4, SP 3, SP 9 i SP 2. A także w Przedszkolu Miejskim nr 14 i oddziałach przedszkolnych działających przy SP 17 i SP 19.
W okresie letnim przedstawiciele MZNK w Jaworznie nie mają laby. Biorą udział w półkoloniach organizowanych przez świetlice i placówki Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz w imprezach plenerowych organizowanych przez różne instytucje i stowarzyszenia. Scenariusz takich spotkań jest oczywiście nieco inny i dostosowany do charakteru imprezy, natomiast z takiego spotkania również żaden uczestnik nie odchodzi z gołymi rękami. Każdy odwiedzający stanowisko MZNK w Jaworznie może liczyć na gadżety, które pomogą mu pamiętać o prawidłowym segregowaniu odpadów. W tym roku przedstawiciele MZNK w Jaworznie brali udział między innymi w imprezach plenerowych na Byczyńskim rynku, pikniku jednej ze spółdzielni mieszkaniowych czy zawodach wędkarskich.
Łącznie według danych placówek oświatowych oraz szacunków pracowników jednostki biorących udział w imprezach plenerowych, w 2021 roku w działaniach edukacyjnych wzięło udział około 1460 dzieci.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs zorganizowany przez MZNK w Jaworznie pod nazwą „Upcykling, czyli drugie życie odpadów komunalnych”. W ten sposób jednostka chciała zareklamować wśród mieszkańców tą ciekawą formę wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Tymczasem dzięki pomysłowi i niewielkiemu nakładowi pracy można nadać im nowe życie i wykorzystać w nowy sposób. Przy okazji konkursu mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach upcyklingowych organizowanych przez panią Katarzynę Pokutę. Na konkurs wpłynęło ponad 70 prac w 3 kategoriach wiekowych. Autorzy najlepszych otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

Comments are closed.