Odpady komunalne|

Pracownicy Działu Gospodarki Odpadami MZNK w Jaworznie zorganizowali 17 lekcji i akcji promujących segregowanie odpadów, w których wzięło udział ponad 1000 osób. I to nie jest ostatnie słowo w kwestii edukacji ekologicznej w tym roku.

W trakcie roku szkolnego pracownicy Działu Gospodarki Odpadami MZNK w Jaworznie są zapraszani przez szkoły i przedszkola na lekcje. W 2022 roku były to lekcje w Szkole Podstawowej nr 14 (dwukrotnie), SP 16, SP 17, Przedszkolu Miejskim nr 2, Przedszkolu przy SP 19 (dwukrotnie), Przedszkolu Prywatnym Wesołe Przedszkolaki (dwukrotnie) i Przedszkolu Malutkie Misie.
Scenariusz tych spotkań zakłada przedstawienie krótkiej prezentacji. Uczestnicy spotkania biorą czynny udział: segregują rozsypane odpady, pomagają zgniatać plastikowe butelki, odpowiadają na trudne i często podchwytliwe pytania prowadzącego. W usystematyzowaniu wiedzy na temat segregowania pomaga Super Piątka – pięciu super bohaterów, którzy odpowiadają kolorom pojemników służących do segregacji różnych frakcji odpadów. Najmłodsi uczestnicy zajęć mogą też posłuchać bajki „Drwale z Jaworzna – krótka historia o segregowaniu”.
W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy dostają plecaczki worki, które muszą samodzielnie ozdobić. Na worki naniesiony jest nadruk z Super Piątką, który można pokolorować, ale powierzchnia plecaczków jest na tyle duża, że spokojnie zmieści się na nich jeszcze wiele dodatkowych ozdób, a inwencja twórcza dzieci nie zna granic.
Oprócz akcji edukacyjnej w placówkach oświatowych pracownicy Działu Gospodarki Odpadami spotykają się z dziećmi także w trakcie półkolonii zimowych i letnich oraz na piknikach i festynach organizowanych w dzielnicach naszego miasta. Podczas każdej z takich imprez do namiotu MZNK przychodzi od kilkudziesięciu do kilkuset osób, które uczestniczą w quizach i zabawach ekologicznych z upominkami.
Łącznie w lekcjach ekologicznych oraz konkursach zorganizowanych przez MZNK na wydarzeniach plenerowych wzięło udział około 1140 osób. Działania edukacyjne w zakresie segregowania odpadów w tym roku się nie zakończyły, więc ta liczba jeszcze wzrośnie.

Comments are closed.